poniedziałek, 15 czerwca 2015

Romantycznie i bajkowo... - Arkadia i Nieborów

Wyraz Arkadia kojarzy nam się raczej z warszawskim centrum handlowym albo mityczną krainą szczęśliwości niż z nazwą wsi. A jednak - na Mazowszu, dokładniej w powiecie łowickim, znajduje się wieś o takiej właśnie nazwie. Jeśli mieszkacie w stolicy (ale nie tylko) i chcecie spędzić ciekawy dzień w pięknej scenerii, bez konieczności przemierzania wielu kilometrów, proponuję Wam wycieczkę właśnie do Arkadii i położonego obok niej Nieborowa.


W II poł. XVIII wieku wśród polskiej szlachty zaczęły być popularne ogrody angielskie, który miała cechować swoboda i zerwanie ze sztucznością ogrodów barokowych, gdzie wszystkie rośliny rosły niemalże „pod linijkę”. W Arkadii rośliny tworzą naturalny gąszcz, trudno doszukać się jakiejkolwiek symetrii czy harmonii, nie można jednak mówić o chaosie, o nie. Całą esencję ogrodu angielskiego można ująć w następującym stwierdzeniu – ogrodnik musi się bardzo napracować, żeby stworzyć wrażenie, że w ogóle nikt w danym parku nie pracował.
Park romantyczny w Arkadii założyła w 1778r. księżna Helena Radziwiłłowa, swoje pomysły realizowała jednak jeszcze przez następnych 40lat. Przy pomocy wybitnych architektów wkomponowała w krajobraz obiekty architektoniczne pochodzące z różnych epok. Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana, Zakątek Melancholii… Brzmi nieco bajkowo? Tak też wygląda. Byłam naprawdę zachwycona, kiedy zobaczyłam te wszystkie budowle, wyłaniające się ni stąd ni zowąd spośród drzew. Nic dziwnego, że park romantyczny tak często jest odwiedzany przez zakochane pary i nowożeńców, pragnących zrobić sobie sesje fotograficzne.


 Być może powinnam zacząć ten post od opisu pałacu w Nieborowie, wszak powstał wcześniej, musicie mi jednak wybaczyć – Arkadia tak mnie oczarowała, że nie mogłam się powstrzymać od umieszczenia jej na pierwszym miejscu.  Barokowy pałac  powstał pod koniec wieku XVII, a w wieku XVIII wnętrza przekształcono według stylu rokokowego (który, swoją drogą, jest naprawdę kiczowaty – dlaczego ludzie wcześniej tego nie zauważali?!). Jego właściciel, Michał Hieronim Radziwiłł, zgromadził wewnątrz pokaźną kolekcję księgozbiorów, mebli, obrazów… Czyli tego wszystkiego, co zazwyczaj widujemy w pałacach. Broń Boże nie chcę nikogo zniechęcać do wizyty w pałacu, co to, to nie! Większe wrażenie wywarł na mnie jednak ogród – cóż, taka moja natura.


Ogród w Nieborowie stanowi całkowite przeciwieństwo parku w Arkadii, a mimo to doskonale się uzupełniają i dlatego tworzą razem jeden zespół muzealny.  Symetryczne alejki, rosnące w równych rządkach kwiaty (oczywiście posadzone według kolorów), ławeczki, równiutko poprzycinane żywopłoty – wszystko na modłę francuską. Ciekawy kontrast do tego pierwszego ogrodu. Ciekawe, czy różnica w wystroju obu tych miejsc miała odzwierciedlać niezgodność charakterów Michała Radziwiłła i jego żony?
Myślę, że wypad do Arkadii i Nieborowa to fajny pomysł na spędzenie weekendu czy wolnego dnia. Niestety, tylko dla zmotoryzowanych. Chcieliśmy się tam wybrać ze znajomymi ze szkoły, pojechać pociągiem do Łowicza, a potem złapać jakiś autobus… Niestety (naprawdę nie rozumiem, kto to wymyślił)…:…nasze plany spełzły na niczym.

Znacie może jakieś inne bajkowe miejsca w naszym kraju? Podzielcie się w komentarzu J

6 komentarzy:

 1. jejku jak tam pieknie!
  moze wspolna obserwacja?
  www.agnes-show.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite miejsce!
  Już na podstawie samych zdjęć poczułam się jakbym była w jakimś miejscu zupełnie oderwanym od rzeczywistości, bajkowym. Nic jak tylko spodziewać się baśniowych postaci gdzieś między tą zielenią i murami ;)
  A to wszystko jest jakby takim "centrum" tych wsi? Czy to takie oddzielne atrakcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli można wyodrębnić jakiekolwiek centrum wsi, to tak - zdecydowanie obydwa parki stanowią główną oś, zarówno w Nieborowie, jak i w Arkadii. Zamierzasz się wybrać? :)

   Usuń
 3. Moje okolice, pochodzę z Łowicza, ale z komunikacją rzeczywiście kiepsko..

  Zapraszam do zaobserwowania mojego bloga: http://dosiadudkowska.blogspot.com/ ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tam ładnie i klimatycznie! Ruiny, zarośla.. Trochę jak tajemniczy ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale tam pięknie!
  Pozdrawiam i zapraszam http://nataliexbrunette.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń