wtorek, 22 września 2015

Everest - sprawdź, jak bohaterowie wyglądali naprawdę!

Przez ostatni miesiąc z niecierpliwością odliczałam dni do 18 września. W końcu nadszedł ten upragniony moment. Cóż się takiego wydarzyło? Jak to co – do kin wszedł „Everest”.

źródło: calefilmyonline.pl

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się tematyką górską, czekał na premierę tego filmu. Można by pomyśleć, że jeśli film został zrealizowany w technice 3D, to nie oferuje widzom nic więcej niż efekty specjalne, a strona wizualna to jedyny atut produkcji. Po obejrzeniu „Everestu” z całą pewnością stwierdzam, że piękne, realistyczne krajobrazy to tylko jeden z wielu atutów tego thrillera katastroficznego. Jako jego pozostałe zalety wymieniłabym świetne ukazanie emocji bohaterów zmagających się z własnymi słabościami oraz dokładne odwzorowanie procesu wspinaczki od strony technicznej i w ogóle całego życia obozowego „od kuchni”. Przede wszystkim jednak wielkie brawa należą się scenarzystom, którym, mimo że cała historia została oparta na faktach, udało się stworzyć fabułę niezwykle emocjonującą i właściwie do ostatnich chwil trzymającą w napięciu. Chociaż już wcześniej znałam losy wyprawy z 1996r., to wpatrując się w kinowy ekran, przyłapałam się na tym, że trzymam kciuki za himalaistów…

W latach 90. zaczęto w Himalajach organizować wyprawy komercyjne, tzn. doświadczeni wspinacze wcielali się w role przewodników i pomagali klientom, oczywiście za odpowiednią opłatą, zdobywać ich wymarzone szczyty. Jedną z pierwszych firm oferujących takie ekspedycje była Adventure Consultants Guide Expedition, której  szefował Rob Hall.

Rok 1996 zapisał się w historii himalaizmu jako jeden z najtragiczniejszych, gdyż wtedy właśnie rozegrały się wydarzenia przedstawione w filmie – dwie ekipy wprowadzające na wierzchołek Everestu klientów podczas schodzenia musiały stawić czoło potężnej burzy śnieżnej, jednak większości nie udało się wygrać z Górą Gór… Nie będę zdradzać, kto dokładnie zginie, chciałabym za to przybliżyć Wam sylwetki niektórych uczestników tej tragicznej wyprawy.

      
                                   Jason Clark                                                   Rob Hall 

Rob Hall – nowozelandzki himalaista, organizator wypraw komercyjnych na Mount Everest, wybitny wspinacz, mający na swoim koncie m.in. wejście na K2, Everest i Lhotse w ciągu zaledwie 2 miesięcy.

                      Jake Gylenhaal                                                     Scott Fischer

Scott Fischer – amerykański wspinacz, w 1994 zdobył Everest bez użycia tlenu, co jest wielkim wyczynem



Josh Brolin
 Beck Weathers
Beck Weathers – podczas tragicznej wyprawy w 1996r. wszystko wskazywało na to, że jednak pozostanie na górze na zawsze, a jednak po kilkunastu godzinach bez jedzenia i picia, za to z licznymi odmrożeniami (stracił m.in. nos), zdołał dotrzeć do obozu czwartego.


John Hawkes
Doug Hansen
Doug Hansen – listonosz, który wchodząc na Mount Everest, chciał spełnić swoje największe marzenie. Wyprawa w 1996r. była jego drugim podejściem.

Michael Kelly 
John Krakauer


John Krakauer – dziennikarz, bardziej jednak znany jako autor książki „Wszystko za Everest”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. W 1996r. pojechał na wyprawę z Robem Hallem, aby napisać o niej artykuł. 

3 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. Na filmwebie zaznaczyłam 9/10, więc... Ocena mówi sama za siebie :D

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że jutro uda mi się obejrzeć :)))))))


  http://www.travelekspert.com/2015/09/a-guide-to-zojoji-temple-in-tokyo.html

  OdpowiedzUsuń